top of page

על הספר "שבילים"

קוראים לי אושיק אחינועם, אני בן 50, יש לי בת-זוג ושתי בנות קטנות, עבודה, כאבים בכל מיני מקומות בגוף, כתמים בנשמה... כמו כולם.

אבל לא תמיד הייתי כזה. כמעט שהצלחתי להיות משהו אחר, מיוחד, שהחיים לא יכולים ללעוס אותו והוא לא מציית לחוקי החברה. כמעט. 

הספר הזה הוא ההרפתקאה המשמעותית ביותר בחיים הבוגרים שלי וכנראה שגם כרטיס הכניסה אליהם. 

הוא נועל חלום ילדות ופותח עידן של מציאות ופשרה עם המציאות שעד היום מביכה אותי.

 

חציו הראשון של הספר מתאר את הימים האחרונים שלי בתור עורך-דין, איך הבנתי שזה לא בשבילי ואיך עברתי לגור לבד בטבע חצי שנה באוהל אינדיאני. 

זה נשמע כמו מעבר חד מאוד אבל לא בשבילי, זה מה שתמיד רציתי לעשות ובמקביל לעבודה במשרד עו"ד הייתי משוטט בטבע, קניתי סוס והייתי רוכב עליו בשדות ולים והרגשתי שכל בוקר הייתי צריך להתחפש ולהתאפר, להסוות את מי שאני כדי ללכת לעבוד בתוך משרד.

ואחרי שנה וחצי ושתי אפיזודות משמעותיות הבנתי שזה נגמר.

באפיזודה הראשונה אני יושב עם לקוח שמבקש ממני להגיש תביעה נגד התביעה שהגיש נגדו הבנק בגלל שלא החזיר הלוואה ואומר לי שאחרי שנגיש אותה נתפשר וכל אחד יוותר על התביעה שלו... אני מבין שהוא מנסה להתחמק מתשלום הלוואה שלקח ולמרות שאני יודע שהבנק לא ירעב בגלל זה אני לא מסכים לשתף פעולה ומראה לו את הדלת. הוא מסתכל עלי ושואל "אתה עורך דין אתה?”

באפיזודה השניה הבוס שלי אומר לי שלא אגיע רחוק במקצוע הזה כשאני מסביר לו שלא צריך לעבוד יותר מארבעה ימים בשבוע- אחרי שהוא מבקש ממני לעבוד גם בימי שישי.

בקיצור נמאס לי מהמבוגרים ומהשטויות שלהם ומה שצריך לעשות כדי להיות חלק מהמערכת.

אז אחרי שהורדתי את המשרד מסדר היום מה שהיה מתחת עלה לראש סדר היום- לחיות מהטבע להכיר אותו, את הצמחים ואת בעלי החיים, להפסיק להשתמש ברכב כל יום, להרגיש את החיים!

 

עברתי לגור באוהל אינדיאני בבקעת מהר"ל בכרמל בראשון בספטמבר 2001.

הספר בנוי משניים-עשר סיפורים קצרים שמספרים את כל השתלשלות העניינים. כל סיפור הוא הרפתקאה מסוג מסוים עם נקודת מבט של מישהו שמסתכל על החיים הרגילים ממקום אחר ורואה כמה הם אבסורדיים, כמה יופי וניקיון יש בטבע לעומת החיים במלכודות לכלוך מבטון, כמה סדר יש שם בחוץ לעומת התוהו האנושי, הכל דרך הרפתקאות.

 

פרק ראשון, סערה בבית הפנקייק: אני מנסה להעביר ליל סערה עם סופת ברקים בתוך ערסל קשור בגובה על עץ אלון. העניינים מסתבכים, אני מגיע לבית הפנקייק בבית ינאי ואחר כך לבית ההורים שלי באשקלון.

 

פרק שני, רעידת אדמה באשקלון: אני בבית ההורים אחרי שנמלטתי מהסערה, מקבל מהם שטיפה, אמא שלי טוענת שאני נופל לתהום ואף אחת לא תתחתן איתי (אגב היא צדקה).

פרק שלישי, בשבילי חזירים: אני מוצא מפת אוצר של ילדים בתנועת נוער ומוצא אותו אחרי שהם לא הגיעו אליו וזה משהו דרמטי- שוקולד שהנמלים הגיעו אליו. אבל אני מבריש אותן בעזרת ענף ואוכל אותו. ממש אוצר.

 

פרק רביעי, חופשה ללא תשלום: מספר על השגרה שלי שמורכבת מהסתובבויות ארוכות בשטח בקצב של חיית בר, בזחילה בשבילי חיות במשך ימים שלמים עד שאני מרגיש בעצמי כמו חיה.

 

פרק חמישי, פיצה וקולה מצילים חיים: אחרי חודשים ארוכים אני מרגיש שהגיע הזמן להפסיק ללכת למכולת ולהתחיל לצוד וללקט בלבד. זה סיפור התפנית בעלילה! אני מתעלף מאפיסת כוחות בשדה על יד חוות כבשים של חבר, מגיע לשם בכוחות אחרונים ומוצא אותו עם מישהו שלישי, יושבים על ארגזים אחרי שסיימו לאכול פיצה ונשארו שם כמה קרומים עם אפר סיגריות ובדלים ובקבוק קולה רבע מלא. אני ממלמל משהו, אוכל את הקרומים ושותה את מיץ הקלוריות עד הטיפה האחרונה.

פה אני גם מבין שהסתיים החלום לחיות מהטבע ושוכר קראוון במושב הסמוך, כרם מהר"ל.

 

פרק שישי, על פראים ובני תרבות. על ההלם של לעבור לגור בבית רגיל אחרי שישה חודשים במקום נקי ויפה. על חוסר ההיגיון של לחרבן לעצמך בתוך הבית ולשפוך על זה מי שתייה ועל הבית כמלכודת לכלוך.

 

פרק שביעי, המבדיל בין קודש לחול. איך בעל הבית תופס אותי כשיש לי בסלון ארגז חול במקום טלוויזיה וספה, ולמה.

 

פרק שמיני, על ג'יפים וציידים. איך צייד דרוזי כמעט ירה בי ממארב לחזירי בר.

 

פרק תשיעי, טרזן הולך לאיבוד. איך אני מאתר כלב בשם טרזן שהלך לאיבוד למשפחה ישראלית טיפוסית שעושה מנגל ביער.

 

פרק עשירי, סדאם חוסיין בירושלים. צריך לקרוא כדי להבין איך זה שסדאם היה בירושלים ואף אחד לא ידע מזה (חוץ ממני)...

 

פרק אחד-עשר, המדורה. חידה בלתי פתורה עד היום, מי הוא הכפיל שלי שמסתובב ביערות כמוני ומדליק מדורות זהות לשלי?

 

פרק שניים-עשר, הקלות הבלתי נסבלת של הקיום. כמה זה קשה להיות בנאדם. חוויה רוחנית-מיסטית שסוגרת את המעגל.

 

הספר פורסם בהוצאה עצמית ב 2011 ונמכרו כבר שתי מהדורות. 

כל ההוצאות דחו את הספר ומצד שני הוזמנתי לריאיון בטלוויזיה וגיל חובב ראיין אותי שעה שלמה בגלי צה"ל בתוכנית ציפורי לילה.


 

סיפור הרפתקאות מעניין וקולח, מתאים לכל מי שאוהב טבע ומרגיש מתוסכל מהעידן המודרני, מהטכנולוגיה, הקלות ונוחות היתר, שפע הבזבוז ובלבול המערכות.

לכל מי שהחלום שלו נפגש במציאות הקשה ומתרסק.

 

מחיר הספר: 50 ש"ח.

הספר שבילים מאת אושיק אחינועם
שבילים כריכה אחורית.png
bottom of page